تئاتر معلولین ایران

ادامه مطلب...فرهاد فیاض بخش دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر از توان خواهان موفق این استان است که تاکنون مقام های بسیاری را در جشنواره استانی وملی در رشته های تئاتر وسینما کسب کرده است.
آقای فیاض بخش ضمن عرض سلام واحترام ، لطفا بفرمایید چه برنامه هایی برای این دوره از جشنواره دارید ؟
فعال کردن مراکز از مهمترین برنامه های این دوره محسوب میشود و نگاه ویژه ای به مراکز نگهداری داریم،حضور اساتید کشوری وبرگزاری ورکشاپهای متعدد توسط اساتید مطرح کشوری ، استفاده کامل از معلولین در کمیته های تیم اجرایی ، دعوت حضوری از توانخواهانی که مدتی دوراز تئاتر بودند و بازگرداندن آنها.

چه کارگاههای در این دوره برگزار می شود؟
کارگاه فن بیان ، نمایشنامه نویسی ، تئاتر درمانی ، بازیگری

تعداد کارهای بازخوانی وبازبینی شده را اعلام کنید؟
تابدین لحظه دوازده متن نمایشی به دبیرخانه جشنواره رسیده که باتوجه به اینکه بیست روز به پایان مهلت آثار مانده حجم خوبیست.

تاثیرات تئاتر معلولین را در جامعه هدفمندش چگونه ارزیابی می کنید؟
بیشک هنر تئاتر هنری بی مانند در عرض اندام کردن و نشان دادن خود به جامعه است وتوانخواهان استان بوشهر در ادوار مختلف این را ثابت کردند ، تئاتر هنریست که باعث میشود توانخواه به خود ببالد و دیگر حس گوشه گیری ازاو برچیده شود و این کار فقط بدست جادوی تئاتر امکان دارد
ومن خوشحالم که پس از سیزده دوره جشنواره امسال مدیریت محترم سازمان بهزیستی در اقدامی پیشرو یک توانخواه را دبیر جشنواره اعلام نمود.
سخن آخر :  تشکر ویژه از جناب دکتر پولادی و سرکار خانم غلامزاده و مردانی و پوربهی و اقای محمد غلامی که در این مهم مارا یاری کردند.

دبیر جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر گفت: به توانخواه بودن خود افتخار می کنم زیرا آن را دلیل شرمساری نمی دانم.

فرهاد فیاض بخش دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر از توانخواهان موفق این استان است که تاکنون مقام‌های بسیاری را در جشنواره استانی و ملی در رشته‌های تئاتر و سینما کسب کرده است.

این هنرمند توانخواه موفق به عنوان دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر منصوب شده است و از این رو گفتگویی برای آشنایی بیشتر با وی انجام شد که ماحصل آن در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

لطفاً بیوگرافی مختصری از فعالیت‌های هنری خود بفرمائید؟ فرهاد فیاض بخش هستم متولد 1362 لیسانس سینما و دانشجوی فوق‌لیسانس ادبیات نمایشی هستم. دارای هشت مقام اول طراحی نور و صحنه در جشنواره تئاتر معلولین، حضور متوالی در چندین جشنواره تئاتر معلولین استانی، منطقه‌ای و بین‌المللی، کسب مقام برتر طراحی نور در جشنواره‌های منطقه‌ای و بین‌المللی معلولین، حضور در جشنواره تئاتر زائر، حضور در جشنواره تئاتر دفاع مقدس و تئاتر دینی خارگ و کسب مقام برتر طراحی صحنه و بازی برای نمایش دوگ، حضور در جشنواره سراسری سوره، حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، تولید سه فیلم مستند و پخش از شبکه مستند سیما، نفر سوم جشنواره فیلم محیط‌زیست، حضور در جشنواره فیلم سبز، مدرس یک دوره عکاسی در دانشگاه فرهنگیان، ساخت تیزرهای چندین جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای، جزء ده فیلمساز برتر سازمان بسیج هنرمندان کشور و چندین سال متوالی مسئولیت واحد فیلم سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر را هم بر عهده داشته‌ام.

از چه زمانی با هنر تئاتر آشنا شدید و از چه زمانی در جشنواره تئاتر معلولین فعالیت داشته‌اید؟ از سال ۱۳۸۲ با تئاتر آشنا شدم و از اولین دوره در جشنواره تئاتر معلولین در این جشنواره حضور داشتم و برای من افتخار است که به عنوان یک توانخواه مسئولیت جشنواره‌ای با موضوع توانخواهان را بر عهده گرفته‌ام.  

در حوزه فیلمسازی هم شما فعالیت دارید آیا از تئاتر به فیلمسازی علاقه‌مند شدید؟ بله دقیقاً از تئاتر به سینما علاقه‌مند شدم و در این زمینه هم فعالیت می‌کنم.

هنر تئاتر چقدر می‌تواند به حضور مؤثر معلولین در جامعه کمک کند؟ هنر تئاتر توانایی این را دارد که به وضوح قدرت معلولان را نشان دهد و توانخواه خودش را بهتر بشناسد و جامعه فرد معلول را بهتر ببیند. صدالبته در ادوار قبلی جشنواره معلولین نشان دادند که هیچ کم و کاستی برای فعالیت در این هنر ندارند و تئاتر می‌تواند به ‌طور ویژه توانخواهان را به جامعه معرفی کند.  

از اینکه به عنوان عضوی از جامعه توانخواهان به عنوان دبیر جشنواره تئاتر انتخاب شده‌اید چه احساسی دارید؟ به توانخواه بودن خود افتخار می کنم زیرا آن را نقص و مایه شرمساری نمی دانم. بسیار خرسندم که پس چندین دوره برگزاری جشنواره دکتر پولادی ریشهری مسئول محترم اداره کل بهزیستی استان بوشهر این اعتماد را به توانخواهان داشتند و جشنواره معلولین را به دست خود توانخواهان سپردند و البته من و گروه همکاران در دبیرخانه جشنواره تمام سعی خود را خواهیم کرد تا توانایی‌های توانخواهان را در این بخش نیز نشان دهیم.  

اگر سخن ناگفته ای باقی مانده است؟ تشکر مجدد دارم از جناب آقای دکتر پولادی ریشهری سرکار خانم ها غلام زاده، مردانی و پوربهی و جناب آقای محمد غلامی که این اعتماد را به من به عنوان عضوی از جامعه توانخواهان استان بوشهر داشتند و بطور حتم جواب این اعتماد را به بهترین صورت با برگزاری جشنواره‌ای پویا و فوق‌العاده خواهیم داد و از این تریبون از تمام کارگردان‌ها، بازیگران و عوامل اجرایی برای حضور در این جشنواره دعوت می‌کنم و با صراحت اعلام می‌کنیم با دید باز از نقطه نظرهای دوستان جهت پربارتر شدن جشنواره استقبال می‌کنیم.

ادامه مطلب...لطفا خودتان را معرفی کنید؟

سلام سهیلااحمدی هستم کارگردان فیلمنامه نویس ونمایشنامه نویس وشاعر، مسئول کانون تئاترمعلولین اسلامشهر سرپرست ومسئول گروه تئاترمعلولین سیمرغ وافتخارمیکنم که خودم هم یک معلول ویلچری هستم

 

 

فعالیت ها واجراهایی که در حوزه ی تئاتر داشتید را توضیح دهید؟

گروه تئاترمعلولین سیمرغ یکسال هست که تشکیل شده وافرادفعال دراین گروه اکثراهمگی ازمعلولین توانمندوبااستعدادجنوب غرب تهران وحومه آن هستندکه تحت نظارت من دربخشهای آموزشی واجرای تئاترفعالیت دارندگروه تئاترسیمرغ درجشنواره فجرملاردسال۹۵بانمایش(توهم مثل من باش)به نویسندگی وکارگردانی من دربخش اجرای نمایشنامه خوانی توانست در دوبخش کارگردانی ویژه لوح تقدیرگرفته و دربخش نقش خوان مردوباورپذیربودن نقش لوح تقدیروجایزه نقدی کسب و رتبه بیاورد و درحال حاضرهم درحال تمرین نمایش برای جشنواره آفتاب واجرای عموم هستیم

 

 

آثار ورتبه هایی که کسب کردید را معرفی کنید؟

من باگروه تئاترمعلولین سیمرغ درجشنواره فجرشهرستان ملاردسال۹۵دربخش نمایشنامه خوانی بانمایش(توهم مثل من باش)به نویسندگی وکارگردانی خودم توانستم دولوح تقدیرویک جایزه نقدی دربخشهای کارگردانی ویژه ونقش خوانی مردبگیرم

 

 

چرا تئاتر لازم است؟

تئاتربرای افرادمعلول به چنددلیل بسیارلازم هست اثباط والقاءتوانمندبودن افرادمعلول چون این عزیزان دراوج توانمندبودن بسیارگوشه گیروساکت ومنزوی هستندوحتی ازصحبت درجمع احساس شرم میکنندپس میتوان برای این عزیزان تئاتررادردرجه اول یک نوع کلاس یاآموزش اعتمادبه نفس داشتن درنظرگرفت برایشان تابه زندگی برگشته ومعلولیت وحضوردرجمع رابرای خودوبیان احساسات خودشان مانعی تصورنکنندخودمن به شخصه درکانون واعضای گروه خودم چنین عزیزانی راداشتم که نیازبه حمایت ودلگرمی داشتندوشکرخداالان جزوهنرمندان حرفه ای به حساب می آیند

 

 

از ضعف های موجود در حوزه ی تئاتربفرمایید؟

یکی ازبزرگترین ضعفهای تئاتری درحوزه معلولین کمبودامکانات وحمایتهای معنوی ومادی برای این افرادهست درحوزه هنرافرادسالم هم باکمبودامکانات وحمایت مواجه هستندچه برسدبه افرادمعلول که واقعااگرحمایتی ازاین عزیزان نشودواقعانه تنهاکاربرایشان سخت بلکه غیرممکن خواهدبودچون اکثربچه هابرای رفت وآمدوتهیه هزینه هابامشکل مواجه هستندکسانی که فعالیت دارنددربخش تئاترمعلولین بسیارکم وحتی اصلاحمایت نمیشودواین یکی ازبزرگترین مشکلات هست وتاحالاهم کسی به آن توجه نکرده است

 

 

چه برنامه های اجرایی برای آینده دارید؟

من ازآنجایی که قصددارم این جمله کم توان بودن محدودیت ندارد راثابت کنم وقصددارم که تاجایی که درتوان دارم این گروه راحمایت ومشکلات عزیزان معلول رادرقالب نمایشهای تالیفی خودم به نمایش بگذارم درحال حاضرمن وگروه خودم درحال تمرین یک نمایش جدیدباعنوان(بی گمانم عشق)رابابیان بعدی دیگرومتفاوت ازسال قبل رابه روی صحنه ببریم که مراتب به اطلاع شماخواهدرسید

 

 

سخن آخر:سخن آخراینکه هیچکس دراین دنیاکامل نیست هستندکسانی که نقطه ضعف خودرامانع پیشرفت خوددانسته وتلاشی برای آینده نمیکنندولی دراین میان هستندعزیزانی هم که بدون توجه به کمبودهای خودشان برای رسیدن به خواستهایشان تلاش میکنندآنهافقط نیازبه کمی حمایت وتشویق دارندتاآینده رابسازندچون افرادمعلول بسیارحساس ولی قدرتمندهستندوخودمن نیزخیلی خوشحال هستم که جزو این عزیزان معلول هستم