تئاتر معلولین ایران

دبیر جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر گفت: به توانخواه بودن خود افتخار می کنم زیرا آن را دلیل شرمساری نمی دانم.

فرهاد فیاض بخش دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر از توانخواهان موفق این استان است که تاکنون مقام‌های بسیاری را در جشنواره استانی و ملی در رشته‌های تئاتر و سینما کسب کرده است.

این هنرمند توانخواه موفق به عنوان دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر منصوب شده است و از این رو گفتگویی برای آشنایی بیشتر با وی انجام شد که ماحصل آن در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

لطفاً بیوگرافی مختصری از فعالیت‌های هنری خود بفرمائید؟ فرهاد فیاض بخش هستم متولد 1362 لیسانس سینما و دانشجوی فوق‌لیسانس ادبیات نمایشی هستم. دارای هشت مقام اول طراحی نور و صحنه در جشنواره تئاتر معلولین، حضور متوالی در چندین جشنواره تئاتر معلولین استانی، منطقه‌ای و بین‌المللی، کسب مقام برتر طراحی نور در جشنواره‌های منطقه‌ای و بین‌المللی معلولین، حضور در جشنواره تئاتر زائر، حضور در جشنواره تئاتر دفاع مقدس و تئاتر دینی خارگ و کسب مقام برتر طراحی صحنه و بازی برای نمایش دوگ، حضور در جشنواره سراسری سوره، حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، تولید سه فیلم مستند و پخش از شبکه مستند سیما، نفر سوم جشنواره فیلم محیط‌زیست، حضور در جشنواره فیلم سبز، مدرس یک دوره عکاسی در دانشگاه فرهنگیان، ساخت تیزرهای چندین جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای، جزء ده فیلمساز برتر سازمان بسیج هنرمندان کشور و چندین سال متوالی مسئولیت واحد فیلم سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر را هم بر عهده داشته‌ام.

از چه زمانی با هنر تئاتر آشنا شدید و از چه زمانی در جشنواره تئاتر معلولین فعالیت داشته‌اید؟ از سال ۱۳۸۲ با تئاتر آشنا شدم و از اولین دوره در جشنواره تئاتر معلولین در این جشنواره حضور داشتم و برای من افتخار است که به عنوان یک توانخواه مسئولیت جشنواره‌ای با موضوع توانخواهان را بر عهده گرفته‌ام.  

در حوزه فیلمسازی هم شما فعالیت دارید آیا از تئاتر به فیلمسازی علاقه‌مند شدید؟ بله دقیقاً از تئاتر به سینما علاقه‌مند شدم و در این زمینه هم فعالیت می‌کنم.

هنر تئاتر چقدر می‌تواند به حضور مؤثر معلولین در جامعه کمک کند؟ هنر تئاتر توانایی این را دارد که به وضوح قدرت معلولان را نشان دهد و توانخواه خودش را بهتر بشناسد و جامعه فرد معلول را بهتر ببیند. صدالبته در ادوار قبلی جشنواره معلولین نشان دادند که هیچ کم و کاستی برای فعالیت در این هنر ندارند و تئاتر می‌تواند به ‌طور ویژه توانخواهان را به جامعه معرفی کند.  

از اینکه به عنوان عضوی از جامعه توانخواهان به عنوان دبیر جشنواره تئاتر انتخاب شده‌اید چه احساسی دارید؟ به توانخواه بودن خود افتخار می کنم زیرا آن را نقص و مایه شرمساری نمی دانم. بسیار خرسندم که پس چندین دوره برگزاری جشنواره دکتر پولادی ریشهری مسئول محترم اداره کل بهزیستی استان بوشهر این اعتماد را به توانخواهان داشتند و جشنواره معلولین را به دست خود توانخواهان سپردند و البته من و گروه همکاران در دبیرخانه جشنواره تمام سعی خود را خواهیم کرد تا توانایی‌های توانخواهان را در این بخش نیز نشان دهیم.  

اگر سخن ناگفته ای باقی مانده است؟ تشکر مجدد دارم از جناب آقای دکتر پولادی ریشهری سرکار خانم ها غلام زاده، مردانی و پوربهی و جناب آقای محمد غلامی که این اعتماد را به من به عنوان عضوی از جامعه توانخواهان استان بوشهر داشتند و بطور حتم جواب این اعتماد را به بهترین صورت با برگزاری جشنواره‌ای پویا و فوق‌العاده خواهیم داد و از این تریبون از تمام کارگردان‌ها، بازیگران و عوامل اجرایی برای حضور در این جشنواره دعوت می‌کنم و با صراحت اعلام می‌کنیم با دید باز از نقطه نظرهای دوستان جهت پربارتر شدن جشنواره استقبال می‌کنیم.