تئاتر معلولین ایران

photo 2018 12 27 10 29 37

 


لطفا ضمن معرفی خودتان قدری از سوابق فعالیت خود از گذشته تاکنون بفرمایید.
با درود و عرض ادب بنده مجید خسروی هستم از سال 75 وارد عرصه تئاتر شده و تاکنون در چندین تئاتر و فیلم کوتاه و نیمه بلند سینمایی بازی داشته ام و یک تئاتر خیابانی با عنوان سرد و گرم ، طرح و متن از خود بوده که در جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی (رضوان جشنواره ی غیر مرتبط  با حوزه معلولین) در سال 87 شرکت و عنوان بازیگری مرد منتخب را دریافت نمودم و در تئاترهای شبانه ، افسانه ی آتش ، ازدواج سنتی و... بازی و چندین تئاتر دیگر به عنوان عوامل فعالیت نموده که با بازی در ازدواج سنتی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی ، منطقه ای ، سراسری معلولین توانستم بازیگری مقام اول را از جشنواره ی استانی معلولین پویش کسب نمایم .همچنین ازدواج سنتی در فستیوال بین المللی تئاتر هندوستان در شهر کوتاک و فستیوال تئاتر لبنان شرکت نمود و اخیرا اثری با عنوان دو قلوپ رنگ سیاه به چهارمین جشنواره منطقه ای کویر ارسال نمودم که این اثر توانست جوایزی با عنوان مقام نخست کارگردانی ، مقام نخست بازیگری مرد ، مقام نخست طراحی پوستر ، مقام نخست طراحی صحنه و آثار منتخب چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر کویر و تقدیر بازیگری زن را کسب نماید.
نمایش دوقلوپ رنگ سیاه در قالب تور از 7 الی 9 آذر در تالار نگاه شهرستان گرگان و همچنین از 16 الی 22 آذر در تالار کاشفی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سبزوار به روی صحنه رفت و برای دیگر شهرها در حال رایزنی با مقامات ادارات بهزیستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

 

چه برنامه هایی برای آینده دارید ؟
یکی از برنامه هایی که شخصا پیگیر هستم تشکیل و ثبت گروه تئاتر است و از الویت های بنده پس از ثبت گروه تئاتر پیگیری بحث آموزش حرفه ای این گروه می باشد بحث آموزش در شهرستان ها بسیار ضعیف بوده و متاسفانه مسئولین مرکز هنرهای نمایشی کشور فقط تهران و برخی مراکز استان ها را برای آموزش مورد توجه قرار می دهند.


به شانس اعتقاد دارید یا تلاش ؟
شانس در اعتقاد و تفکر آدمیست‌ بنابراین گزینه ی تلاش را انتخاب می کنم همانطور که می دانیم شاعر می فرماید: نابرده رنج گنج میسر نمی شود این تلاش و همت است که انسان را به افق های مورد نظر خویش می رساند.

 

از ضعف های موجود در حوزه تئاتر بفرمایید.
متاسفانه در حوزه تئاتر ضعف بسیار است یکی از ضعف ها همان بحث آموزش و نداشتن تخصص بنده ی کارگردان و گزینه ی بعدی عدم توجه دولت ها به  این حوزه و اقتصاد و فرهنگ سازی تئاتر است اگر دولت به تئاتر بودجه اختصاص دهد و رسانه ها نیز تئاتر را فرهنگ سازی نمایند حداقل بخشی از مشکلات تئاتر به عقیده ی بنده بر طرف خواهد شد.

 

چرا ارتباط بین مردم و تئاتر ضعیف است ؟
به دلیل عدم فرهنگ و شناخت کافی از تئاتر
دو مسئله در این خصوص وجود دارد نخست متاسفانه برخی کارگردان ها به نام تئاتر های طنز و کمدی ولی بدون محتوا و بی کیفیت ذائقه ی تماشاچی را تغییر داده اند و تیشه به ریشه ی تئاتر و فرهنگ زده اند و تماشاچی دیگر به تماشای آثار فاخر نمی نشیند و مسئله دوم به نظرم اقتصاد تماشاچی است متاسفانه وضعیت معیشت تماشاچی به شدت سخت شده است و طبیعتا تماشاچی اول به نان شب خود می اندیشد.

 

نظرتان در مورد جشنواره تئاتر معلولین چیست ؟
جشنواره ی تئاتر معلولین یکی از مواردی است که بنده از سال ها قبل از شکل گیری این جشنواره پیگیر بوده و دنبال می نمودم چون تئاتر در معلولین هم از نظر روحی و هم از نظر اجتماعی می تواند تاثیر شگرفی داشته باشد ، تئاتر باید یکی از شاخه های توانبخشی باشد و باید دائمی شده و معلولین به صورت دائم تئاتر کار نمایند  تا روحیه خود باوری و جایگاهشان در جامعه دائم تقویت شود.

 

از نقاط قوت موجود در استان بفرمایید.
از مسئولین درخواست می شود تئاتر معلولین را فعال تر از پیش برگزار نمایند و بحث آموزش تئاتر را برای معلولین مجدانه در دستور کار خود قرار دهند تا درآینده شاهد آثار بی کیفیت  در جشنواره های تئاتر معلولین نبوده و خود معلولین از تماشا و بازی در تئاتر های فاخر به ارزش والای تئاتر و خودشان پی برده و خود را بیش از پیش باورنمایند
و نکته  دیگر اینکه متاسفانه  ادارات بهزیستی شهرستان ها به دلیل عدم شناخت و آگاهی کافی و نبود تخصص در این حوزه و همچنین عدم باور مسئولین ذیربط آن طور که باید همکاری نمی کنند.

 

در آخر اگر صحبتی دارید بفرمایید .
در پایان اجازه می خواهم از زحمات بی دریغ بانو دکتر فخری کارشناس هنری سازمان بهزیستی کل کشور سپاس و قدر دانی ویژه داشته باشم.